مجله نقره ساحل

انواع نماد ها در جواهرات

انواع نماد ها در جواهرات کدام ها اند؟

وقتی از زیورآلات استفاده می‌کنیم، علاوه بر زیبایی ظاهری آن، اینکه روی بدن ما چگونه به نظر می‌رسد و در مورد استایل ما چه می‌گوید، نیز مهم است. بعضی از زیورآلات برای ما ارزش احساسی زیادی دارند؛ مثل گردنبند و یا دستبندی که از دوست‌تان و یا همسرتان هدیه می‌گیرید و یا انگشتری که از مادربزرگ‌تان یا مادرتان به شما رسیده است.

توجه به نماد در زیورآلات، به شما کمک می‌کند تا موقع استفاده و یا هدیه دادن زیورآلات، حس بهتری داشته باشید. با این کار، هم برای شما و هم برای کسی که به او این هدیه را داده‌اید، یادآور مفهوم خاصی است. در این مطلب با معنای نماد زیورآلات که طرفداران زیادی دارند، بیشتر آشنا می‌شوید.

انواع نماد زیور آلات و معنی هر کدام چیست؟

سمبل‌های زیورآلات تنوع زیادی دارند. هر کدام از این نمادها، معنا و مفهوم خاص خود را دارند و کاربردشان متفاوت است. در ادامه با همه‌ی این سمبل‌ها آشنا می‌شوید.

1:نماد بی نهایت

نماد بی‌نهایت در جواهرات، برای ابراز علاقه و نشان دادن عشق زیاد در جواهرات استفاده می‌شود. این عشق و علاقه زیاد می‌تواند برای یک شخص و یا برای موضوعی خاص باشد. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که نماد بینهایت، در هند نشانه‌ی برابری زن و مرد است.

ترکیب نماد قلب و بینهایت، به صورتی که بینهایت داخل قلب قرار بگیرد، بسیار جذاب است. حتی ترکیب نماد بینهایت با حرف اول کسی که او را دوست دارید نیز جذاب و رومانتیک است. این نماد برای هدیه دادن به کسانی که دوستشان دارید، انتخاب خیلی خوبی است.

2:نماد قلب

یکی از ماندگارترین طرح های جواهرات مدرن، یک طرح نمادین به شکل قلب است. این نماد، سمبل عشق، دوستی و محبت عمیق است. در طول تاریخ، این نماد هر دو معنای مذهبی و عاشقانه را داشته است و امروزه، عشق و علاقه‌ی شدید، دلیل خرید و یا هدیه دادن نماد قلب در زیورآلات هستند.

3:نماد بال فرشته

بال فرشته بسیار خاص و نمادی از فرشتگان است. نماد بال فرشته در زیورآلات، سمبل محافظت، پاکی، شجاعت، شادی، امید، ایمان، و هماهنگی عاشقانه و است. اعتقاد بر این است که فرشتگان در بهشت ​​ساکن هستند و گفته می‌شود هر کسی برای خود یک فرشته نگهبان دارد. دلیل استفاده از بال فرشته برای هر فردی متفاوت است.

نماد بال فرشته در زیورآلات، دیدگاه جالبی به زندگی می‌دهد و وقتی با بال‌های فرشته اوج می‌گیریم می‌توانیم به سفر زندگی خود نگاه کنیم و احساس محافظت و قدرت کنیم. این کار به ما امید و قدرت می‌دهد تا فراتر از ناکامی‌های زندگی حرکت کنیم. موقع استرس، سردرگمی و ترس، بال‌های فرشته به ما یادآوری می‌کنند که ما تنها نیستیم و از ما محافظت می‌شود. در زیورآلات، این بال‌ها گاهی اوقات کاملاً پهن و آماده پرواز هستند، در حالی که گاهی این بال‌ها به سمت پایین اند.

4:نماد پروانه

پروانه نمادی از زیبایی است که جواهراتی با این طرح، طرفداران بسیار زیادی دارد. جواهراتی با طرح پروانه بسیار مناسب برای دختران و بانوان زیباپسند می باشند.

نماد پروانه، سمبل تغییر، زیبایی، رهایی، آزادی و جاودانگی است. در روانشناسی، این نماد، به افراد افسرده‌ای تشبیه شده که پس از درمان مانند پروانه‌ای آزاد و رها می‌شوند

اگر در حال ایجاد تغییر بزرگی در زندگی‌تان هستید و یا دوستان و اطرافیان‌تان چنین شرایطی را تجربه می‌کنند، نماد پروانه بسیار کاربردی و انگسزه‌دهنده است.

5:نماد دایره

نماد دایره در زیورآلات، سمبلی از ابدیت، جاودانگی، زندگی، تمامیت و کمال است. همچنین می‌تواند چرخه زمان یا مدار سیارات را نیز نشان دهد.بسیاری از افراد معتقدند که دادن آویز دایره، نماد عشق ابدی است. البته، انگشتر و حلقه بهترین نمادهای شناخته شده دایره در جواهرات هستند.

6:نماد مثلث

نماد مثلث، بیانگر وحدت، یکپارچکی، عرفان و اسرار ماورایی است.مثلث رو به بالا در جواهرات، نماد تعالی، آتش، آرزو و برتری است (شبیه اهرام مصر). مثلث رو به پایین، نماد رحمت آسمانی، منشأ حیات است.

7:‌نماد ماه و ستاره

یکی از نمادها در نقره سازی که دارای تاریخچه طولانی می‌باشد،نماد ماه و ستاره است. طراحان نقره با استفاده از این نماد در ساخته‌های خود به مشتری‌ها حس خاص و رمانتیکی بودن را انتقال می‌دهند.

همچنین بعنوان نماد عشق، امید، آرزو، آرامش نیز شناخته می‌شود. از این نماد در دوره فرمانروایان ساسانی برای اولین بار بر روی تاج آن‌ها مورد استفاده قرار گرفت.این نماد در میان افراد مختلف بعلت انتفال احساس آرامش دارای علاقه مندان بسیار زیادی می‌باشد.

8:نماد گل

به طور کلی، نماد گل، سمبل عشق، محبت و دوستی است. این طرح از زیورآلات به خاطر ظرافت و ظاهر زیبایی که دارند، همیشه پرطرفدار هستند.نماد گل در زیورآلات با طرح‌های مثل گل رز، گل لاله، گل میخک، گل ارکیده، گل نیلوفر، گل سوسن و … ساخته می‌شود که هر کدام معنا و مفهوم خاص خود را دارند. 

نماد گل رز:

گل رز سمبل عشق و دوستی است و متناسب با رنگی که دارد معنای آن خاص‌تر می‌شود؛ رز سفید در جواهرات، نماد پاکی و بی گناهی است؛ رز صورتی در زیورآلات، سمبل تحسین و قدردانی است. رز نارنجی در جواهرات، نماد شور و اشتیاق است؛ رز بنفش در زیورالات، نماد عشق در نگاه اول است.

نماد گل میخک:

گل میخک، سمبل دوستی است و مثل گل رز، متناسب با رنگی که دارد معنای آن خاص‌تر می‌شود. میخک سفیددر زیورآلات، نماد عشق خالص و خوش‌شانسی است. میخک صورتی، سمبل راستگویی و صداقت است؛ میخک قرمز در جواهرات نماد عشق و زیبایی است؛ میخک بنفش در زیورآلات، نماد قابل پیش بینی بودن است.

نماد گل لوتوس یا نیلوفر آبی:

گل لوتوس در زیورآلات، نماد نجابت، رشد معنوی، کمال و چرخه تولد و رشد انسان است. نیلوفر آبی، با طلوع و غروب خورشید باز و بسته می‌شود، به همین دلیل مظهر خورشید نیز هست.

نماد گل سوسن:

گل سوسن، نماد پاکی و بی‌گناهی است و مثل هر گل دیگری که تا حالا درمورد مفهوم آن صحبت کردم، متناسب با رنگی که دارد معنای آن خاص‌تر می‌شود. سوسن سفید (زنبق) در زیورآلات، نماد فروتنی است؛ سوسن نارنجی در جواهرات، سمبل احساسات شهوانی است؛ سوسن زرد، نماد شادمانی است.

نماد گل ارکیده:

هر رنگ گل ارکیده، نماد خاص خود را دارد. ارکیده قرمز در زیوررآلات؛ نماد عشق و زیبایی است؛ ارکیده سفید، سمبل فروتنی است؛ ارکیده بنفش در زیورآلات، نماد احترام، و وفاداری است. ارکیده زرد، سمبل نشاط، شادی و شروع دوباره است.

نماد گل لاله:

لاله قرمز در زیورآلات، سمبل عشق جاودانه و بی پایان است؛ لاله سفید، نماد بخشش و گذشت است؛ لاله زرد در جواهرات، نماد شادی و تفکر مثبت است؛ لاله بنفش، سمبل وفاداری همیشگی است.

9:نماد درخت زندگی

درخت زندگی، معانی معنوی و مذهبی زیادی دارد و از بسیاری جهات قابل تفسیر است. این نماد، سمبلی از ارتباط متقابل، ثبات ، قدرت و رشد، تجدید حیات، باروری و خانواده، و آرامش است. امروزه نماد درخت زندگی در زیورآلات بسیار محبوب شده است.درخت زندگی معمولاً به صورت درختی بزرگ با شاخه‌ها و ریشه‌های پخش شده از بالا به پایین و درون یک دایره قرار دارد.

10:نماد ونکلیف یا شبدر چهار برگ

نماد شبدر چهاربرگ، سمبلی از خوش‌شانسی، جاه طلبی و اشتیاق به زندگی شاد است. شکل برگ‌های شبدر چهاربرگ، شبیه قلب است.هر برگ از نماد شبدر چهاربرگ، معنی خاص خود را دارد. معنای این برگ‌ها، امید، باور (وفاداری)، عشق و شانس هستند.

11:نماد پرندگان:

مدت زمان زیادی است که پرندگان به عنوان نمادها در جواهرات استفاده می‌شوند و محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. پرندگان به طور سنتی به عنوان پیام رسان شناخته می‌شوند. در ادامه با نماد هر یک از پرندگان بیشتر آشنا می‌شوید.

نماد عقاب:

عقاب همواره یکی از پر طرفدار ترین نماد ها در جواهرات بودهاست.کسی که این نماد را دوست دارد در کار خود بسیار ماهر و چابک میباشد،و زندگی را با دید وسیع میبیند و همیشه به فکر آبنده خودش هست.

نماد جغد:

جغد در زیورآلات، نماد هوش و شجاعت بالا است.

نماد گنجشک:

گنجشک در زیورآلات، نماد اجتماعی بودن و سرعت عمل بالا است.

نماد کلاغ:

کلاغ پرنده‌ی بسیار باهوشی است. کلاغ در زیورآلات، نماد جاه‌طلبی،فرصت‌طلبی، و فریبندگی است.

نماد پرستو:

پرستو در زیورآلات، نماد عشق و ثبات است؛ و این عشق و ثبات را هم در زمان و هم در فاصله تداعی می‌کند. زیورآلات با نماد پرستو، اغلب به زوج‌های جوان داده می‌شود یا در روز عروسی بین آن‌ها رد و بدل می‌شود.

12:نماد سنجاقک

سنجاقک، نماد تغییر، قدرت، توانایی تغییر از نظر جسمی و روحی، و توانایی پذیرش تغییر است. این معنا از چرخه‌ی زندگی سنجاقک سرچشمه می‌گیرد؛ زیرا قبل از رسیدن به مرحله بزرگسالی، یک دگردیسی تقریباً کامل را پشت سر می‌گذارد.از نظر بسیاری از افراد، روح سنجاقک، باعث رشد و تغییر در زندگی خودمان می‌شود.

13:نماد عنکبوت

عنکبوت را می توان در تنوع بالایی در طبیعت یافت که با خود پیامی از سرنوشت و مرگ و تولدی دوباره دارند و همیشه شخصیتی غنی و ستودنی دارند. عنکبوت همیشه نمادی از زیرکی هستند که روش های بسیار ماهرانه ای را برای شکار انتخاب می کنند.

 افرادی که این مفاهیم را دوست دارند، زیورآلاتی را انتخاب می‌کنند که نماد عنکبوت دارند.

14:نماد عقرب

عقرب نیز همانند عنکبوت نماد بسیار محبوب و پر استفاده ای است. نماد عقرب را می توان نماد از مرگ و کنترل و قلمرو و زهر و مراقبت و حالتی دفاعی دانست که همگی جزو ویژگی های ذاتی عقرب هستند. نماد عقرب را بیشتر افراد درون گرا و کم حرف استفاده می کنند که دوست دارند به جای حرف زدن بیشتر عمل کنند.

15:نماد ببر

ببر از حیواناتی است که به نشانه قدرت است و از موجوداتی هستند که بسیار درنده و قدرتمند هستند که آرامش خود را حفظ کرده و در برخی از موارد عصبانی میشوند. این نماد ساخته شده در زیورآلات به نشانه غرور و اعتماد به نفس است.

16:نماد روباه

قبل از اینکه در ارتباط با نماد روباه در جواهر سازی صحبت کنیم بهتر است با معنا و مفهوم آن آشنا شوید. همه ما بارها در افسانه‌های مختلف دنیا نام روباه را شنیده‌ایم. به صورت کلی می‌توان گفت روباه نمادی از بازیگوشی، حیله‌گری، زیبایی، زرنگی و خوش‌شانسی است.

در بسیاری از حوزه‌ها گفته شده که روباه به عنوان یک حیوان قوی و باهوش می‌تواند در انتخاب مسیر درست به افراد کمک کند. در حقیقت روباه راه‌حل‌های مناسب برای فرار از یک شرایط سخت در موقعیت‌های خاص زندگی را به شما می‌آموزد.

به عبارتی دیگر این نماد به شما یاد می‌دهد که برای هر مشکلی یک راه حلی وجود دارد. از سوی دیگر روباه سمبلی از واقع بینی است که در شرایط مختلف کاری و شغلی در زندگی می‌تواند برای درک بیشتر به شما کمک نماید. با این وجود می‌توانید تمامی مشکلات خود را در این موارد به نفع و سود خود تغییر دهید.

17:نماد گرگ

گرگ از حیواناتی است که به نشانه قدرت است و از موجوداتی هستند که بسیار درنده و قدرتمند هستند که آرامش خود را حفظ کرده و در اکثر کار ها به شکل گروهی کار میکنند. این نماد ساخته شده در زیورآلات به نشانه کار گروهی،غرور و اعتماد به نفس است

18:نماد کلید

کلید اگرچه به عنوان وسیله ای برای باز کردن قفل ها شناخته می شود، اما گذشتگان ما آن را نمادی از رهایی، شروعی دوباره و عشق می دانستند. در دنیای امروز، نماد کلید نشانه ای از دانش و موفقیت است.

بسیاری استفاده از نماد کلید در زیورآلات را نوید بخش فرصت های جدید در زندگی شخصی و کاری افراد می دانند. از آنجایی که کلید ها می توانند درب های بسته را باز کنند، بسیاری در دنیا معتقد هستند که استفاده از نماد کلید در زیورآلات، می تواند به حل مشکلات شخصی افراد کمک کند.

بسیاری از فرهنگ ها معتقد هستند که استفاده از نماد کلید در زیورآلات می تواند به پیدا شدن یک شغل جدید، خانه جدید و یا عشق جدید کمک کند. در برخی از کشورهای دنیا، دختران جوان معمولا در تولد 21 سالگی خود یک آویز با نماد کلید دریافت می کنند؛ چرا که 21 سالگی پایان تحصیلات و شروع زندگی حرفه ای افراد با دنیایی از فرصت های بزرگ و کوچک محسوب می شود.

19:نماد قفل و کلید

گردنبند قفل و کلید، نماد عشق، دوستی، تعهد و دیدار مجدد است. همانطور که قفل و کلید بدون هم کامل نیستند، و در صورتیکه در کنار هم باشند معنا پیدا می کنند. رابطه عاشقانه هم به قفل و کلید تشبیه می شود. که این طرح قفل و کلید، در زیورآلات به شکل یک گردنبند یا دستبند برای خانم ها، یا به شکل گردنبند ست دختر و پسر در بازار موجود است.

20:نماد جنین

نمادذ جنین در جواهرات،نشان دهنده‌ی پیوند عمیق و ارتباط مادر و فرزندش است. نماد جنین، برای گوشواره، گردنبند، دستبند و حتی انگشتر ساخته می‌شوند. اگر به دنبال هدیه‌ای خاص و متفاوت برای خانم‌های باردار هستید، این نماد را فراموش نکنید.طرح‌های زیورآلات جنین شامل: طرح پای نوزاد، دست نوزاد، شیشه شیر و یا پستونک طلا، طرح جنین، ضربان قلب، خانم باردار با جنین داخل شکم، مادر در حال بغل کردن نوزاد و … است. 

دیدگاهی در مورد “انواع نماد ها در جواهرات

  1. farhad گفت:

    مطالب عالی بود
    ممنون.

    1. نقره ساحل گفت:

      محبت دارید عزیز دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + ده =